Novinky - detail

Blesková oprava D8: během tří dnů odstraněna povodňová škoda

Během úterý 4. června 2013 způsobila voda na dálnici D8 poškození, které si vyžádalo výrazné omezení dopravy. ŘSD přistoupilo k opravě komunikace v prioritním režimu, a během pouhých 3 dnů došlo k její opravě. Již o tomto víkendu potom ŘSD plánuje její plné otevření, aby tak dálnice D8 mohla plně sloužit při likvidaci povodňových škod v regionu.

Během tohoto úterý došlo vlivem povodní k podemletí ochranné protipovodňové hráze podél komunikace III/10151 Dušníky n.Vltavou - Všestudy , v těsné blízkosti křížení s D8. Expertní tým, který na místo okamžitě dorazil, rozhodl o omezení dopravy na dálnici D8, která byla svedena do její jedné poloviny. Ve středu průzkum pomocí speciální techniky (georadaru) prokázal rozsáhlou dutinu pod povrchem vozovky. Vlivem proudu vody došlo k podemletí pravé části opěry mostu D8-018 a vytvoření velké kaverny, zasahující hluboko pod minimálně odstavný a pomalý jízdní pruh dálnice D8, směr Praha - Ústí nad Labem. Z tohoto důvodu musela být z provozu na D8 vyloučena také nákladní doprava pro vozy nad 12 tun (v úseku mezi exitem 9 a exitem 18), jejíž provoz by ohrožoval i dosud funkční část komunikace.
Na přímý pokyn ministra dopravy České republiky Zbyňka Stanjury přistoupilo ŘSD okamžitě k technologické přípravě opravy komunikace, jejímž cílem mělo být její co nejrychlejší zprovoznění. Během čtvrtka tak došlo nejen k přípravě technické dokumentace pro opravu a zajištění stavebních firem, ale v podvečerních hodinách také k samotné realizaci. V průběhu noci ze čtvrtka na pátek byla kaverna pod dálnicí D8 odstraněna, a dálnice opravena – tedy během tří dnů od jejího poškození. Pokud kontrola mostní konstrukce neprokáže její poškození, dojde v nejbližších hodinách k plnému otevření dálnice D8.
„Uvědomujeme si, že dálnice, vedoucí do postižených oblastí, bude důležitým prvkem pro jejich rychlou obnovu. Proto jsme přistoupili k výjimečnému řešení, které nám umožní zprovoznit poškozenou dálnici D8 v rekordně krátkém čase tří dnů,“ říká generální ředitel ŘSD, David Čermák.

Publikováno: 7. June 2013, přímý odkaz